Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka, nazywany zespołem cieśni kanału nadgarstka, to schorzenie polegające na ucisku nerwu pośrodkowego w miejscu jego przejścia przez nadgarstek. Nerw ten odpowiada za czucie i ruch palców dłoni, a jego uszkodzenie może prowadzić do bólu, drętwienia oraz osłabienia siły chwytu. Podobnie jak w przypadku choroby Dupuytrena uniemożliwia to normalne funkcjonowanie.

Przyczyną tego schorzenia jest najczęściej długotrwałe obciążenie nadgarstka, powtarzalne ruchy ręki lub uraz. Często dotyczy osób pracujących na co dzień z komputerem, grających na instrumentach muzycznych oraz wykonujących prace manualne. Do czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia cieśni nadgarstka należą ciąża, cukrzyca czy choroby tarczycy.

Najbardziej charakterystycznym objawem zespołu cieśni nadgarstka jest ból i drętwienie palców dłoni – zwłaszcza kciuka, palca wskazującego, środkowego oraz części palca serdecznego. Ból ten może promieniować do przedramienia i ramienia, a także nasilać się w nocy. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do osłabienia siły chwytu oraz zaników mięśniowych.

Leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub schorzenie jest zaawansowane, konieczne może być leczenie operacyjne. Operacja polega na przecięciu więzadła nadgarstka, co zmniejsza ucisk na nerw pośrodkowy. Zabieg ten może być wykonywany metodą klasyczną lub endoskopową. Decyzję o konieczności operacji podejmuje lekarz prowadzący na podstawie wyników badań oraz stanu pacjenta.

Po zabiegu operacyjnym konieczna jest rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie pełnej sprawności ręki oraz zapobieganie nawrotom schorzenia. Rehabilitacja obejmuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie dłoni i przedramienia, ćwiczenia rozciągające oraz naukę prawidłowych wzorców ruchowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu umawiania wizyt lub uzyskania dodatkowych informacji na temat zespołu cieśni nadgarstka.