Przykurcz Dupuytrena

W KnackClinic zajmujemy się nie tylko zabiegami mającymi na celu poprawę wyglądu zewnętrznego. Poza powiększaniem biustu i korektą ust zapewniamy również pomoc w leczeniu różnorodnych schorzeń. Jednym z nich jest przykurcz Dupuytrena. To choroba ręki polegająca na patologicznym zwłóknieniu i skracaniu się powięzi dłoniowej. Powoduje to stopniowe zniekształcenie dłoni oraz utratę ruchomości palców. Choroba ta została nazwana na cześć francuskiego chirurga Guillaume’a Dupuytrena, który jako pierwszy opisał jej objawy i zaproponował metody leczenia.

Istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia. Należą do nich m.in. genetyka (choroba często występuje w rodzinach), wiek (większość przypadków dotyczy osób po 40. roku życia), płeć (mężczyźni są narażeni na przykurcz Dupuytrena w większym stopniu niż kobiety) oraz używki – palenie papierosów i nadużywanie alkoholu zwiększają ryzyko choroby.

Objawy przykurczu Dupuytrena

Objawy przykurczu Dupuytrena są różne i zależne od stopnia zaawansowania choroby. Na początku pacjenci zauważają twarde guzki lub pasma na dłoniach, które z czasem zaczynają się kurczyć, powodując zniekształcenia. W miarę postępu choroby dochodzi do utraty ruchomości palców, a w skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zablokowania ruchu w stawach.

Jeśli zauważysz u siebie lub bliskiej osoby podejrzane zmiany w dłoniach, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Im wcześniej zostanie rozpoznana choroba, tym większe są szanse na skuteczne leczenie.

Leczenie przykurczu Dupuytrena 

Leczenie przykurczu Dupuytrena uzależnione jest od stopnia zaawansowania schorzenia i indywidualnych potrzeb pacjenta. W przypadku łagodnych objawów lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych lub fizjoterapię. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie zaawansowanych metod leczenia, takich jak zabieg operacyjny. Polega on na rozcięciu skóry dłoni i palców w celu usunięcia zgrubiałej, ściągniętej tkanki powodującej zgięcie palców w kierunku wewnętrznej strony dłoni. Trwa maksymalnie 2 godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Zapraszamy do kontaktu w celu umawiania wizyt lub uzyskania dodatkowych informacji na temat choroby Dupuytrena.