Skip to content

Przeszczep
tkanki tłuszczowej

LIPOTRANSFER

gabinet chirurgii plastycznej wrocław

W jakim celu przeprowadzamy lipotransfer i na czym polega zabieg?

Przeszczep tkanki tłuszczowej umożliwia modelowanie sylwetki, konturów twarzy, korekty defektów powstałych w wyniku starzenia, urazów etc., uzupełnienie objętości oraz naturalne wypełnienie poszczególnych okolic ciała – bez użycia materiałów obcych (implantów). Pobranie tłuszczu do przeszczepu nie jest dokładnie tym samym co liposukcja. W wielu przypadkach pozwala na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w miejscu jej nagromadzenia, ale efektywna redukcja tkanki podskórnej wymaga wykonania klasycznej liposukcji po pobraniu tkanki do przeszczepu. Zwykle można to zrobić podczas jednego zabiegu.

Okolice najczęściej poddawane zabiegowi przeszczepu tkanki tłuszczowej to: piersi, pośladki, twar. Niemniej jednak po odpowiedniej kwalifikacji tkanka tłuszczowa może być przeszczepiona w niemalże każdą okolice ciała – często używana jest w celu rekonstrukcji ubytków tkanek wynikających m.in. z leczenia onkologicznego lub urazu, wyrównaniu blizn czy też regeneracji skóry jak i tkanki podskórnej.

Metoda ta może być alternatywą dla pacjentów którzy preferują użycie własnej w pełni naturalnej tkanki w przeciwieństwie do implantów wykonanych z materiałów sztucznych, ale należy pamiętać o jej ograniczeniu.

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa w zależności od okolicy i rozległości zabiegu od 1-4 godzin.

Efekt leczenia osiągany jest dzięki wykonaniu drobnych, kilkumilimetrowych nacięć przez które wstrzykuje się roztwór o działaniu znieczulającym oraz zmniejszającym krwawienie. Następnie wprowadzana jest wąska kaniula, która przy użyciu podciśnienia pobiera, ssie tkankę podskórną. Nacięcia na skórze umiejscowione są w mało widocznych miejscach. Ranki często nie wymagają szycia. Podanie tłuszczu odbywa się przez cienkie kaniule.

ckn wrocław

Przebieg operacji

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i w zależności od rozległosci zabiegu trwa od 1 do 2 godzin. Zabieg można wykonać dokonując nacięcia w fałdzie podpiersiowym na dolnej połowie granicy otoczki lub “pod pachą”. Operację wykonuje się najczęściej poprzez wykonanie małego nacięcia w fałdzie podpiersiowym, przez który wprowadzany jest implant. Dalsze etapy polegają na odpowiednim wypreparowaniu ‘‘kieszeni” na protezę piersiową tak aby była ona umiejscowiona odpowiednio wysoko i zapewniała dostateczne wypełnienie okolicy dekoltu. W zależności od wybranej metody, implant piersiowy może być umiejscowiony pod mięśniami klatki piersiowej lub bezpośrednio pod gruczołem. Najczęściej wybór jest podyktowany pierwotnym kształtem i rozmiarem piersi oraz warunkami anatomicznymi. W trakcie operacji zostają założone dreny, które mają za zadanie zapewnić najlepsze warunki do gojenia. Zabieg pozostawia więc ok. 4cm bliznę schowaną w obrębie fałdu podpiersiowego.
ckn wrocław

Po zabiegu

W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu wystąpić może ból oraz siniaki obejmujące okoliczne tkanki oraz wyciek płynu przez nacięcia w obrębie skóry.

Noszenie ubrania uciskowego w miejscu pobrania tkanki podskórnej zaleca się przez okres 6 – 12 tygodni. Powinno się unikać stałego nacisku w miejscu podania tłuszczu przez 6 tygodni od zabiegu niemniej po 7 – 14 dni od operacji (po ustąpieniu dolegliwości bólowych) powinno się rozmasowywać wszystkie obszar poddane zabiegowi.

Czas powrotu do codziennej aktywności życiowej jest bardzo indywidualną kwestią i zależy od leczonej okolicy oraz rozległości operacji, ale zwykle możliwy jest po kilku dniach. Wzmożoną aktywność fizyczną można wprowadzać stopniowo od 2 – 6 tygodni po operacji.

Informacje o szczegółowych zaleceniach pooperacyjnych oraz terminach wizyt kontrolnych zostaną przekazane bezpośrednio przez personel naszej kliniki podczas pobytu.

ckn wrocław

Przygotowanie do zabiegu

Po przeprowadzonej konsultacji i pozytywnej kwalifikacji do zabiegu przeszczepu tkanki tłuszczowej, otrzymasz szczegółowe informacje na temat przygotowania do zabiegu.

ckn wrocław

Typowe powikłania

  1. W trakcie operacji konieczne jest przecinanie przewodów mlekowych, w których często zalega wyciek i obecne są bakterie. To powoduje, że mogą pojawić się trudności z gojeniem, które w istotny sposób przedłuża proces gojenia. Nie jest to ciężkie powikłanie i najczęściej wymaga toalety rany i zmiany opatrunków.
  2. W wyniku zabiegu dochodzi także do przecięcia niektórych nerwów w wyniku czego zmienia się czucie (niedoczulica). W trakcie gojenia czucie częściowo normalizuje się.
  3. Typowym dla tego zabiegu jest także przecinanie części naczyń odżywiających kompleks brodawka – otoczka. Przy niekorzystnym przebiegu może dojść do niedokrwienia i martwicy częściowej (rzadko) lub całkowitej (bardzo rzadko) kompleksu brodawka – otoczka.

Efekty operacji w Knack Klinic

Efekty operacji w Knack Klinic

- POZOSTAŁE ZABIEGI

GŁOWA I SZYJA
Uszy
Nos
• Twarz i szyja
powieki górne i dolne
lifting twarzy
• Usta
– Bull Horn
– przeszczep tłuszczu

KOŃCZYNA GÓRNA
• Okolice ręki
– dupuytren
– cieśń nadgarstka
Lifting ramion
Liposukcja

BIUST
Redukcja
Powiększenie
Rekonstrukcja
Ginekomastia

BRZUCH
Plastyka brzucha
Liposukcja

POŚLADKI
Powiększanie
Lifting

OKOLICE INTYMNE
plastyka warg sromowych

KOŃCZYNA DOLNA
Liposukcja
Lift ud